Haber & Blog

Pikatini Ray Nedir?

Pikatini Ray Nedir?

Asıl yazılışı Picatinny Rail olan Pikatini Ray tam adı Picatinny Arsenal olan bir ordu donatım fabrikasının adına atfen verilmiştir. Amerikan Ordu Donatım Araştırma Geliştirme ve Mühendislik Merkezi’nin karargahıdır. 1880 yılında baruthane olarak faaliyete başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı’dan sonra tamamen araştırma ve geliştirmeye yönelik bir merkez olmuştur.

Picatinny Kelime Anlamı

Picatinny aslen Kızılderili dilinde bir kelimedir. O bölgede yaşayan yerleşik halk olan Lenni Lenapeler’in kullandığı bir dil olan Algonquian lehçesinde sakin su ve yanındaki tepe anlamına gelir.

Kullanım Alanları

Öncesinde çeşitli ateşli silahlar için ring ile namluya veya farklı diğer aparatlar ile gövdeye sabitlenebilir montaj tabanı olarak tasarlanmıştır. Sonrasında kullanım alanlarının ne kadar genişleyebileceği fark edildiği için Ray arayüzü/adaptör sistemi (rail interface - adapter system) ile adlandırılarak her silaha uyarlanmıştır. En makul ve evrensel aksesuar iliştirme çözümü olmasından dolayı oldukça başarılı olmuştur.
Picatinny Rail/Pikatini Ray genellikle taaruz silahında bulunan ve NATO standartlarında üretilen taktik ekipman parçasıdır. Silahın üst kısımlarında bulunur ve amacı dürbünlerin silaha takılmasını sağlamaktır. Zamanla kullanım alanı genişlemiş ve gece görüş dürbünlerinin, standart optik dürbünlerin, lazer hedefleme sistemlerinin ve benzeri ekipmanların takılmasın sağlamıştır.